6 krokov bližšie k vašej prvej investičnej nehnuteľnosti a ochrane pred jej poškodením

Pri neustálom raste cien nehnuteľností veľa z nás premýšľa o investícii. V nasledujúcom blogu vám prinášame tipy, ktoré by sme mali zvážiť pri kúpe nájomnej nehnuteľnosti.

9/23/2021

Ak uvažujete o kúpe svojej prvej investičnej nehnuteľnosti v Bratislave, je dôležité zvážiť všetky svoje možnosti a zoznámiť sa s nákupným procesom pred jej samotnou realizáciou Budete napríklad musieť dať schváliť hypotéku alebo inak zabezpečiť financovanie, vybrať umiestnenie svojej investičnej nehnuteľnosti, poistiť nájomnú nehnuteľnosť, rozhodnúť sa, či najať správcu nehnuteľnosti a rozhodnúť, ako ochránite investíciu pred krádežou a vlámaním. Ak sa chcete zoznámiť s rôznymi krokmi, ktoré budete musieť vykonať pri kúpe, správe a ochrane prvého investičného majetku, pozrite sa na nasledujúce tipy.

Ak uvažujete o investícii v nehnuteľnostiach, potrebujete spoľahlivý a dôveryhodný realitný tím, ktorý vám pomôže nájsť perfektnú nehnuteľnosť. Obráťte sa na profesionálov v spoločnosti PATERR, aby ste zabezpečili, že vaša cesta realitami bude úspešná. Bližšie informácie získate na telefónnom čísle +421 903 770 110.

1. Nechajte si schváliť hypotéku
Nastavenie rozpočtu a návšteva hypotekárneho špecialistu v rámci predbežnej žiadosti o úver sú niektoré z prvých krokov, ktoré by ste mali urobiť pri kúpe investičnej nehnuteľnosti.Typ hypotéky, na ktorú budete mať nárok, však bude závisieť od nasledujúcich faktorov:

 • Váš pracovný status, príjmy a pomer dlhu k príjmu
 • Mesačné výdavky
 • Predchádzajúce skúsenosti so správou majetku
 • Suma vašej zálohy

Dozviete sa aká by bola výška vašej mesačnej splátky hypotéky, ktorú si viete zohľadniť vo vašich financiach a nákladoch.

2. Vyberte správnu lokalitu
Ďalej budete musieť vybrať miesto pre svoju nehnuteľnosť na prenájom. Podľa prieskumu pána Ivana Andráška na FPV UMB patrí medzi najlepšie miesta na nákup nehnuteľností v oblasti Starého Mesta, Ružinova, Karlovej Vsi a Nového Mesta. Budete však musieť tiež určiť či budete investovať do nehnuteľnosti pozostávajúcej z viacerých jednotiek, rodinného domu alebo bytového domu-pretože to môže hrať úlohu vo vami zvolenej lokalite. Porozprávajte sa so svojim realitným agentom PATERR o ideálnych lokalitách a zistite si ceny neobsadených miest v okolí, v ktorých hľadáte, aby ste získali predstavu o tom, ako sa prenájmom darí, a určite si preštudujte priemerné ceny za prenájom.


3. Poistite si investíciu
Keď nájdete investičnú nehnuteľnosť, ktorá vyhovuje vášmu rozpočtu a preferenciám polohy, je dôležité kúpiť si poistenie, ktoré chráni váš nájomný dom pred finančnými stratami, ku ktorým dôjde v dôsledku prírodných katastrof, požiaru a výbuchov. Niektoré poistky prenajímateľa pokrývajú aj škody spôsobené vandalizmom, vlámaním a poškodením, ale za tieto voliteľné krytia možno budete musieť zaplatiť vyššie poistné. Aj s týmto problémom vám vieme v PATERR poradiť.

4. Najmite si správcu nehnuteľnosti
Ďalej sa budete musieť zamyslieť nad tým, ako budete spravovať svoju prvú investičnú nehnuteľnosť. Pokiaľ si myslíte, že nemáte za úlohu spravovať svoj nájomnú nehnuteľnosť bez vonkajšej pomoci, môže byť múdre spolupracovať so správcovskou spoločnosťou. Spoločnosť spravujúca nehnuteľnosti, vám môže pomôcť nájsť spoľahlivých nájomníkov a rýchlo zaplniť voľné miesta, vyberať mesačné platby za prenájom a udržiavať investičný majetok včasnými opravami a aktualizáciami.

5. Chráňte svoj majetok
Ponorenie do sveta vlastníctva nehnuteľností prináša značné majetkové podiely. Aby ste zaistili ochranu svojho osobného majetku a pomohli pokryť svoje nádejné investície nazabudnite sa zaregistrovať na daňovom úrade. S prenájmom bytu je spojená i daň z prenájmu, ktorá musí byť prihlásená do 30 dní od podpísania nájomnej zmluvy. 

6. Chráňte prenajatý majetok pred krádežou
Existuje niekoľko rôznych vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zaistili svoj majetok a odradili zlodejov a vandalov od vstupu. Medzi niekoľko efektívnych možností patrí napríklad inštalácia systému domáceho alarmu, svetiel s detekciou pohybu, inteligentných zámkov a kamier so zvončekmi. Ak sa prikláňate k štandardnému poplašnému systému, uvedomte si, že priemerné náklady na inštaláciu sa pohybujú od 400 do 2 000 eur - za monitorovaciu službu zaplatíte viac.
 
Ak váš rozpočet neumožňuje inštaláciu poplašného systému alebo hľadáte experiment s niekoľkými bezpečnostnými opatreniami s nízkou technologickou úrovňou, ponúka niekoľko cenovo dostupných možností:

 • Výsadba pichľavých kríkov a kríkov v blízkosti okien nižšej úrovne.
 • Udržujte trávnik, stromy a kry upravené a udržiavané.
 • Zobrazenie značky domáceho alarmu na dvore a na oknách.
 • Sťahovanie všetkých cenností a majetku mimo dohľadu.
 • Inštalácia zámku do schránky a zabránenie hromadeniu novín na trávniku.
   

Investícia nehnuteľnosti na prenájom má mnoho veľkých výhod, je však dôležité starostlivo vybrať vašu polohu, typ bývania a opatrenia na zabezpečenie domu - obzvlášť pri kúpe prvej investičnej nehnuteľnosti. V prípade, že je váš investičný majetok poškodený, vandalizovaný vám pomôže udržať sa na ceste k dosiahnutiu finančnej slobody. 

Ak uvažujete o kúpe investičnej nehnuteľnosti, makléri spoločnosti PATERR Vám môžu pomôcť nájsť takú, ktorá spĺňa Vaše dlhodobé ciele. Kontaktujte nás ešte dnes!