Slovenský realitný trh sa zmenil

Trh s predajom a kúpou nehnuteľností sa zmenil a už nebude ako predtým.

12/19/2022

Ako každý trh, tak aj realitný trh má svoje dve strany a to svojho predávajúceho a kupujúceho. Cenu určuje ponuka a dopyt, ktorý tvorí vývoj ceny. Tu nastáva v súčasnosti zlomový okamih. Väčšinový dopyt a kúpna sila pri kúpe nehnuteľností prichádza z bankových (úverových) financií. Z "lacných" požičaných peňazí sa financovali kúpy nehnuteľností. Tým, že sa zvýšil základný úrok, ktorý vydáva Európska centrálna banka (ECB) z nulového (0%) na v súčasnosti v čase písania je 2,2% na 10 ročný dlhopis a to je obrovský rozdiel. Toto sa prejaví aj na úrokoch v komerčných bankách, kde spotrebiteľ dostane od veriteľa menšiu pôžičku ako pri nižších úrokoch.

V jednoduchosti peniaze sú drahšie a menej sa ich dostáva do obehu. Reality dosiahli svoj cenový vrchol na určité obdobie.

Ekonomika, tak ako aj vývoj cien nehnuteľností má svoje cykly. My sme sa z môjho pohľadu dostali práve na vlnu, ktorá pripomína preklopenie na horskej dráhe smerom dole, keď všetci jačia. Toto môže symbolizovať paniku, ale nie je to tak. Súčasná situácia na trhu je chladnejšia ako počasie. Predávajúci stále trvajú na svojej cene a kupujúci vyčkávajú s kúpou akejkoľvek nehnuteľnosti. Pre sprostredkovateľov nie ideálna situácia.

Uvidíme ako sa bude ďalej kryštalizovať trh po novom roku. Nezabúdajme, že mimo investičnej špekulácie (mienené v pozitívnom duchu) je kúpa a predaj nehnuteľnosti súčasťou životných rozhodnutí nového bývania a životného rozhodnutia. Prajem každému novému majiteľovi správnu kúpu a predávajúcemu úspešný predaj. 

Patrik Dvorský, zakladateľ Paterr