Tipy ako prežiť horúčavy na byte bez klimatizácie

Sme v strede leta, a to môže pre mnohých znamenať hľadanie útočiska pred nepríjemne horúcim počasím tejto sezóny. Ak vaša nehnuteľnosť, v ktorej bývate nemá klimatizáciu – alebo ak sa len snažíte, aby ste ju nepoužívali nepretržite – existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby bol váš domov chladnejší. Tieto metódy sú jedny z najlepších spôsobov, ako schladiť domácnosť bez pomoci klimatizácie.

8/10/2022

Udržujte okná zatvorené a zakryté
Najjednoduchšia vec, ktorú môžete urobiť, aby ste udržali chladnú miestnosť bez klimatizacie, je mať okná počas dňa zatvorené. Pre tých z nás, ktorí milujú čerstvý vzduch, to môže byť ťažké – ale verte nám, funguje to. Ak je vonkajší vzduch teplejší ako vzduch vo vnútri, interiér vášho domova zostane o niečo chladnejší. 
A keďže asi 76 % slnečného svetla, ktoré do vášho domu vniká cez okná, sa mení na teplo, je dobré mať zatiahnuté žalúzie alebo zatiahnuté závesy. Dajte si však pozor pri výbere závesov. Vyhrajte tie, ktoré sú vo svetlejších odtieňoch farieb a vyrobené z ľahších materiálov. Tmavé farby absorbujú viac fotóny, čo v preklade znamená, že priťahujú viac tepla.

Hydratujte
V lete často dochádza k dehydratácii. Problémy spojené s dehydratáciou sú bolesť hlavy, oslabenie organizmu alebo úpal. Na uchovanie a regulovanie teploty v našom tele je dôležitý neustály príjem tekutín, ktorý je pre mnohých z nás ťažko dodržiavať. Hydratovanie a pitie väčšieho množstva tekutín nám pomáha zlepšiť kvalitu spánku najmä v lete.

Nepoužívajte rúru
Nedeľné schnitzle odložte, pretože nič nevykúri miestnosť tak ako 400-stupňová rúra. Horáky tiež vyžarujú určité teplo, takže pri rozhodovaní o tom, ktoré kuchynské spotrebiče používate, dávajte pozor. Namiesto toho sa rozhodnite pre vonkajšie grilovanie alebo akýkoľvek sezónny letný recept, ktorý nevyžaduje teplo. Ak rúru bezpodmienečne potrebujete použiť, počkajte, kým sa vonkajší vzduch neskôr v noci ochladí, a otvorte niektoré okná.

Vymeňte si žiarovky
Kuchynské spotrebiče nie sú jediné, čo počas leta prináša zbytočné teplo. Ďalším vinníkom, aj keď menej zjavným, sú žiarovky. Žiarovky vydávajú najviac tepla tým, že plytvajú 90 % energie, ktorú spotrebujú, takže prechod na kompaktné žiarivky alebo LED žiarovky môže znamenať rozdiel v udržiavaní chladu vo vašej domácnosti. Ďalším bonusom sú energeticky účinné žiarovky, ako sú tieto, ktoré tiež pomôžu znížiť váš účet za elektrinu.

Použite ventilátor
Ak žijete v dome bez klimatizácie, ventilátory sú vaším najlepším priateľom – pokiaľ ich používate správnym spôsobom. Keďže ventilátory vzduch skôr pohybujú ako chladia, záleží na tom, čo s ventilátorom robíte a kam ho umiestnite.

Vytvorenie priečneho vánku pomocou ventilátorov je najlepší spôsob, ako cirkulovať chladnejší vzduch a vytlačiť horúci vzduch von. Nájdite najchladnejšie miesto a nasmerujte ventilátor smerom k najteplejšej časti v miestnosti. Tento trik by vám mal pomôcť nasať chladnejší vzduch z jednej strany domu a vytlačiť teplejší vzduch von. 

Pustite nočný vzduch dovnútra.
Dôležitým faktorom pre reguláciu teploty v dome či byte je správne načasovanie otvárania okien. Ak bývate na mieste, kde teplota v noci klesá, považujte sa za šťastného človeka. Okná otvárajte najlepšie pred spaním, a to keď teplota klesne pod 25 stupňov. Keď sa ráno teplota začne dvíhať treba okná zatvoriť okolo 7 hodiny ráno.
Práca s vonkajšími teplotami vám môže ušetriť peniaze a pomôcť udržať váš domov chladným. Len sa uistite, že ste ráno zatvorili okná, aby ste udržali chladný vzduch skôr, ako bude vonku príliš horúco.